Profil twórczości

    Jesteś w :
  • Home ||
  • Profil twórczości

Artysta malarz, grafik Alina Dorada-Krawczyk należy do współczesnego nurtu abstrakcjonizmu emocjonalnego. Wybitna indywidualność postępowej myśli twórczej. W sztuce jest intelektualistą, odważnym poszukiwaczem nowych rozwiązań i cierpliwym analitykiem formy, tak w sensie teoretycznym, jak empirycznym. Estetyzująca perfekcjonistka przekazu w malarstwie oraz cybernetyczno - fotograficznych grafikach na płótnie, wideoklipach i instalacjach.
To wieloletni członek IAA/AIAP - UNESCO oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków, innych międzynarodowych organizacji min. l'Association des Peintres et Sculpteurs de la Danse Européens/APSDE/ z siedzibą w Paryżu. Twórca i inicjator Międzynarodowego Ruchu Artystycznego ARTINTERFERENCE czy współtwórca Grupy Twórczej ART. VISUAL DANCE, jak też członek innych grup twórczych min.: MŁODZI SZTUKĄ czy SYMFONIA. Na płaszczyźnie multimedialnej intensywnie współpracuje z galeriami, realizując niepowtarzalne projekty malarskie, graficzne, wzbogacone niekiedy performance czy instalacją.
To ceniony, wieloletni pedagog artystyczny. Swoje umiejętności prezentowała już podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie 1972/1977, w pracowni prof. J. Tchórzewskiego i prof. A. Rudzińskiego czy na Uniwersytecie Warszawskim. Dojrzała twórczo, oddana wyłącznie sztuce osiąga swój profesjonalizm z każdym nowym dziełem. To ceniony, wieloletni, konsultant, krytyk oraz organizator artystyczny. Obdarzyła dziełami muzea i kolekcje niemal na całym świecie. Autor wielu niepowtarzalnych obrazów.

Artystyczne motto:
„Sztuka chwili to żywy strumień dzisiejszych czasów, zobligowany wolnym artyzmem naszej wyobraźni”.

 

Alina Dorada-Krawczyk

Artysta malarz, grafik


Sztuka chwili to żywy strumień dzisiejszych czasów, zobligowany wolnym artyzmem naszej wyobraźni.

Kreuje w swoich obrazach wymiar naszej syntetycznej osobowości w nowej, zagadkowej przestrzeni jest oryginalna  w kształtowaniu rzeczywistości – już sama czynność przekształceń  jest dla niej degustacją co dzień nowego widzenia i czucia. Swoje obrazy i obiekty przestrzenne konstruuje, często jak gdyby w trój wymiarze. Nawet wtedy, gdy są namalowane płasko, buduje je w sposób iluzyjny. Niepowtarzalność jej dzieł to ich nieprzewidywalność, dlatego też dzieła, które tworzy są trudne do tradycyjnej oceny ale fascynują zagadką. Synestezja jej dzieł trudna do naśladowania .  A sekwencje abstrakcyjnych  kompozycji , charakteryzuje  precyzja, niemalże pedanteryjność przedstawianych scen, przestrzeni  czy swoich nieodgadnionych  wprost obiektów. Nawiązuje do  Color field painting  jednej z głównych, obok action painting, tendencji sztuki światowej w ramach ekspresjonizmu abstrakcyjnego, której jest przedstawicielem. Odrębną dziedziną twórczą artystki są grafiki malowane komputerowo i utrwalane na płótnie.  Nie rzadko kolorowe przestrzenne działają na wyobraźnie widza w sposób szczególny, nacechowane bogatą kolorystyką i olbrzymią przestrzenią  formy. Artystyczne kreowanie rzeczywistości pozostawia  u odbiorcy niemały ślad. Jako jedyna z niewielu  przedstawia historię naszych doznań, uczuć stanu ducha, czy emocji a nie konkretną rzeczywistość obecnych czasów.  Ciekawym dopełnieniem działalności twórczej Aliny Dorada-Krawczyk są wideoklipy, które realizuję często w odniesieniu do  malarstwa czy grafiki.

Nowatorski ruch artystyczny

Artinterference

MIĘDZYNARODOWY RUCH artystyczny Artinterference, powstał jako otwarty, niekończący się projekt artystycznych działań na różnych platformach realizowany w różnym czasie. Związany podobną myślą w różnych częściach świata bierze początek z praw fizyki, a zaczepiony w umysłach artystów, stwarza ścisły związek twórczych koncepcji, dając niepowtarzalne efekty.

Więcej

Współpraca